ההליך הפלילי בבתי הדין הצבאיים

בית הדין הצבאי הוא למעשה מערכת שיפוט פנימית של צה"ל, שקיימת מכוח השיפוט הצבאי. מערכת מתנהלת כזרוע עצמאית, ואינה קשורה למערכת המשפטית של מדינת ישראל. בכדי שתהיו מיוצגים כראוי בצה"ל, ותשיגו את התוצאה הטובה ביותר, עליכם להיות מיוצגים על ידי עורך דין צבאי שהוא לא פחות מהטוב ביותר. עו"ד פליקס פרטוק המכיר מקרוב את המערכת השיפוטית בצה"ל, ומתמצא היטב ברזי ההליך הפלילי בבתי הדין הצבאיים, עונה להגדרה זו, ויוכל לייצג אתכם בצורה הולמת. במאמר שלפניכם נסקור את ההליך הפלילי.

מהן המערכות הקיימות לאכיפת הדין בצה"ל?

את המערכות האוכפות את הדין הצבאי בצה"ל, ניתן לחלק לכמה:

  1. מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת)- מוסד החקירה הראשי.
  2. הפרקליטות הצבאית- בסמכותה להחליט בהתאם לחומרת העבירה, האם להגיש כתב אישום לבית דין צבאי או להעביר את התיק לשיפוט המשמעתי.
  3. בתי דין צבאיים.

מהי סמכות השיפוט של בתי דין צבאיים?

בסמכותם של בתי הדין הצבאיים, לשפוט כל חייל בצה"ל המשרת בסדיר או במילואים, בגין כל עבירה שמעוגנת בחוקי מדינת ישראל, או בגין עבירות שהתבצעו בכל מקום בעולם, בזמן מלחמה או שלום. על עבירות שאינן צבאיות, יש לבתי הדין הצבאיים סמכות שיפוט המקבילה למערכת השיפוט האזרחית. מקרים כאלה, נבחנים על ידי הפרקליטות הצבאית בהתאם לזיקה של העבירה לשירות הצבאי, ועל פי זה נקבע היכן יועמד החייל לדין. סמכותם של בתי הדין הצבאיים מתרחבת גם לשפיטת נאשמים שאינם משרתים בצה"ל. נאשמים אלו, לרוב, הינם כאלה שעבדו בצה"ל עפ"י חוזה, או שקבלו נשק מצה"ל, או שהינם אנשי מילואים שבזמן המשפט אינם בשירות פעיל.

איך מתבצע ייצוג נאשמים בבתי דין צבאיים?

ההליך השיפוטי של בתי הדין הצבאיים מתחיל למעשה בכתב אישום המוגש בהוראה של פרקליט צבאי. כאשר מיידעים את הנאשם על כתב האישום, הוא גם מיודע על כך שהוא זכאי לייצוג משפטי. מלבד בעבירות תעבורה, הנאשם זכאי לייצוג משפטי חינם מטעם הסנגוריה הצבאית. יחד עם זאת, הוא יכול לבחור להיות מיוצג ע"י עורך דין מטעמו. עורך דין פליקס פרטוק מתמחה מזה שנים בייצוג נאשמים בבתי הדין הצבאיים, מלווה את הנאשם בכל הליכי המשפט הצבאי, החל מייעוץ בחקירה, שהינו קריטי לתוצאותיה. בהמשך, הוא מסייע בהגשת בקשה לפרקליטות הצבאית לייצוג בתהליכי שימוע ולא בהעמדה לדין. מלמד זאת, כמובן שהוא מסייע בהליך המרכזי, שהינו ייצוג הנאשם בפני בית הדין הצבאי ורשויות התביעה הצבאית.

ישנה חשיבות עליונה להתייעץ עם עו"ד מנוסה ובקיא בתחום המאפשר להשיג את התוצאות המקסימליות האפשריות.

נשמח לתת לכם יעוץ מקצועי: 050-578-6480 •08-660-3221

יצירת קשר

לייעוץ ומידע חייגו:
050-578-6480 •08-660-3221
או מלאו פרטים:

*המידע המובא באתר הינו מידע כללי בלבד ואינו בגדר יעוץ משפטי. המידע אינו מהווה אסמכתא משפטית ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי מתאים והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

Call Now Button דילוג לתוכן